• GİRİŞ
 • Sepetinizde ürün bulunmuyor.

GİRİŞ

Dil Öğrencileri ve Yeni Sınav Sistemi

2020 Üniversiteye Giriş Sistemi (YKS) ve Dil Öğrencileri (Dilciler)

 

Dil öğrencilerinin, ya da diğer bir tabirle dilciler diye adlandırılan öğrencilerin sayıca diğer öğrencilerden az olması nedeniyle yetkili merciler, uzmanlar ve eğitimciler değişen sınav sisteminin dilciler açısından neler getirdiğine pek değinmemekteler. İşte bu eksikliği gidermek amacıyla siz değerli dil öğrencileri (dilciler) ve öğretmenleri için kısa bir özet hazırladık. Ayrıca yeni sisteme göre hangi testlerden ne kadar net yapıldığında ne kadar puan alınacağını gösteren bir hesaplama robotu ekledik. Siz de yorumlarınızla konuyu geliştirebilir, paylaşarak arkadaşlarınızı bilinçlendirebilirsiniz.

 


Puan Hesaplama Robotu için sayfayı aşağı kaydırın!

Dil öğrencileri (dilciler) için puan hesaplama robotu

 

Üniversite dil bölümleri listesi (kontenjanlar, başarı sıraları, yerleştirme puanları vb.) için tıklayın.

Dil öğrencileri (dilciler) için üniversite dil bölümleri listesi

 


YKS-DİL kurslarımızla ilgili bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

 

Bizimle İletişime Geçin
Onayınız *


YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI

YKS

 


3 sınav var. Dilciler 2’sine mutlaka girecek; diğerine ise dil puanı dışında başka puan türü de olsun isterse o zaman girecek.


1. sınav TYT (Temel Yeterlilik Testi)

23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah yapılacak.

Türkçe: 40 soru

Sosyal Bilimler: 20 soru (Tarih 5, Coğrafya 5, Felsefe 5, Din Kültürü 5)

Matematik: 40 Soru

Fen Bilimleri: 20 soru (Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6)

Bu sınavın kendi içinde Türkçe %33, Matematik %33, Sosyal Bilimler %17, Fen Bilimleri %17 oranında değer taşıyacak.


2. sınav

24 Haziran 2018 Pazar günü sabah yapılacak.

Dilciler bu sınava hiç girmeyebilir. Ama ekstradan Sayısal, Sözel veya Eşit Ağırlık puanı da olsun isterse, o zaman bu sınava da girmesi gerekecek.


3. sınav (Yabancı Dil Testi)

24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacak.

80 soru olacak.

LYS-5’ten özellik, soru tipleri, dağılımları, zorluğu vb. yönlerden farklı olma ihtimali düşük.

Açık uçlu soru olmayacak; tüm sorular çoktan seçmeli olacak.

İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerine ek olarak Arapça ve Rusça’dan da sınava girilebilecek.


Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının %40’ı, Yabancı Dil Testi puanının %60’ı kullanılarak ağırlıklı sınav puanı oluşturulacak.


Bunun üzerine ortaöğretim başarı puanı eklenecek ve elde edilen bu son puana göre tercih ve yerleştirme yapılacak.


TYT’de Türkçe veya matematikten en az 0,5 net yapılmazsa o zaman puan hesabı yapılmayacak ve aday sınavlara hiç girmemiş gibi olacak. Yani ya Türkçe’den ya da matematikten mutlaka en az 0,5 net yapılması gerek. (05.06.2018 tarihinde ÖSYM tarafından bu şekilde güncelleme yapıldı.)


TYT puanı 180 ve üzerinde olmazsa Dil puanı hesaplanmayacak. Yani 4 yıllık lisans programları seçilemeyecek.


2 yıllık önlisans programları için TYT’den en az 150 puan almış herkes alan farkı gözetmeksizin tercihte bulunabilecek.


TYT puanı 2 yıl geçerli olacak. Bu yıl 200 ve daha yüksek puan alırsanız, ve seneye de sınava girecek olursanız, TYT’ye girmeden doğrudan dil sınavına girebilirsiniz. Ama puanınızı yükseltmek isterseniz TYT’ye yine girebilirsiniz. Merak etmeyin, daha önce aldığınız puandan düşük alsanız bile yüksek olan puanınız kullanılacak.


 

DİL ÖĞRENCİLERİ (DİLCİLER) İÇİN YKS SORU SAYILARI VE PUAN DEĞERLERİ

Dil öğrencileri (dilciler) için soruların puan değerleri
Dil öğrencileri (dilciler) için soruların puan değerleri

 


 

Ücretsiz YKS-DİL (LYS-5) kursumuza kayıt olmadın mı henüz?


 

DİL ÖĞRENCİLERİ (DİLCİLER) İÇİN PUAN HESAPLAMA ROBOTU

 

Max. 80
Max. 80
Toplam:

Max. 40
Max. 40
Toplam:

Max. 40
Max. 40
Toplam:

Max. 5
Max. 5
Toplam:

Max. 5
Max. 5
Toplam:

Max. 5
Max. 5
Toplam:

Max. 5
Max. 5
Toplam:

Max. 7
Max. 7
Toplam:

Max. 7
Max. 7
Toplam:

Max. 6
Max. 6
Toplam:

100 puan üzerinden
Toplam:
Toplam:

Toplam:


Toplam:


 

NOT: Puan hesaplama robotu yaklaşık bir puan vermek üzere programlanmıştır. Gerçek sınavdaki katılımcı sayısı, testlerdeki ortalama netler ve standart sapmalar hesaba katıldığında bu robotta çıkan puandan az da olsa farklı bir puan oluşabilir. Bu açıdan sadece genel bir fikir vermesi amaçlanmıştır.

 

211 yorum yapıldı.Dil Öğrencileri ve Yeni Sınav Sistemi"

 1. Son bir değişik ile TYT’ye ek olarak tekrar sosyal ve fen derslerini getirdiler. Güncellerseniz iyi olur.

 2. ek yerleştirme puanı tam olarak nedir

  • Ek yerleştirme puanı, öğretmen lisesinden mezun olup öğretmenlik bölümü tercih eden kişilere verilen, ortaöğretim başarı puanının yarısı kadar bir değeri olan ek puandır.

 3. Diploma notunun da eklenip puanin son halini aldigi kisim yerlestirme puani kismindaki puan mi yoksa ek puanli yerlestirme puani kismindaki mi?

  • Azra eğer öğretmen lisesi çıkışlıysan ve öğretmenlik seçeceksen, o halde ek puanlı kısma bakmalısın. Onun dışındaki tüm durumlarda ek puansız yerleştirme puanını dikkate almalısın. Şimdiden başarılar diliyoruz.

 4. Benim bir sorum olacakti hani yaziyorya tyt 180 toplam puan olmazsa dil puani hesaplanmiyacak diye yani demek istedikleri şu mu : tyt sinavina girip ve dil sinavina girip iki sinavin toplam.puani eyer 180 ve uzeri ise mi 4 yillik.bir okula tercih yapabilecez yoksa tyt den sadece 180 puan alinca mi dil sinavina girmeye hak kazanacagiz. Ben burayi anliyamadim.lutfen bana bilgi veriniz simdiden tesekkurler

  • Merhaba İsa. Sınavlar arka arkaya 2 gün içinde yapılacağı için ilk sınavın sonucu belli olmadan ikinci sınava girilmiş olacak. Eğer ilk sınavdaki puanın 180 ve üzeri çıkmazsa, dil sınavın çok iyi bile olsa puan verilmeyecek.

 5. merhaba ben daha önce yatay geçiş ile üniversite okumuş biriyim ön lisans olarak okudum yani. yeni sınav sisteminde ben tyt den 180 üzeri alırsam 200 diyelim dil sınavına girdim yerleştirme puanında diploma notum hala geçerli mi yoksa tek seferlik miydi ?

  • Merhaba Sinan. Diploma notun sen liseden mezun olurken oluştu ve artık değişmeyecek. Daha önce girdiğin üniversite sınavında puanına eklendiği gibi bundan sonraki sınavlarda da eklenecek. Yani tek seferlik bir uygulama değil.

 6. Arapça öğretmenliği için arapça sınavına mı girilecek artık?

  • Büşra bunu söyleyebilmek için biraz erken. ÖSYM’nin sınav kılavuzunu beklemek gerekiyor. Çünkü önceki yıllarda Almanca veya Fransızca üzerine bazı bölümlere İngilizce’den sınava girerek de yerleşilebiliyordu. Halbuki Almanca ve Fransızca sınavları da vardı. Ama bazı Almanca ve Fransızca bölümlerine sadece o dilin sınavıyla öğrenci alınıyordu. O yüzden bekleyip göreceğiz.

 7. Peki ben o zamana kadar arapça mi calisicam ingilizce mi? Ben sinav kilavuzunu beklerken zaman kaybedicem

  • Büşra eğer Arapça dışında bir bölüm seçmeyeceksen Arapça dilinden hazırlanman senin için avantajlı olabilir. Ancak Arapça dışında bölümleri de düşünürsen o halde İngilizce dilinden hazırlanman daha doğru olur. Arapça bölümlerin çoğuna İngilizce sınavıyla da girilebilecektir muhtemelen.

   • Ben arapça öğretmenliği istiyorum. Geçen yıl ingilizce sınavından alıyorlardı ve arapça öğretmenliğine gitmem icin cok az bi ingilizce yapmam yeterli oluyodu. Bu yil arapça sınavı geldiğine göre ben arapça öğretmenliğine sadece arapça sinaviyla mi gireceğim? Yoksa ingilizceyle de girebilir miyim?

  • Büşra şu an kaçıncı sınıftasın? Şu ana kadarki eğitiminde hangi yabancı dili gördün? Kendini bu yabancı dilde ne kadar iyi görüyorsun? Sorunun cevabı biraz da bunlara vereceğin yanıta bağlı.

 8. Sistem şuan değişmedi değil mi? Bazıları 2.sınava girmek şart diyor.

  • Özgür yabancı dil öğrencileri yukarıda belirttiğimiz gibi önce 23 Haziran Cumartesi günü TYT isimli sınava, ardından da 24 Haziran Pazar günü öğleden sonra yabancı dil sınavına girmek zorundalar. 24 Haziran Pazar günü sabah yapılacak olan AYT (Alan Yeterlilik Testi) isimli sınava girmek zorunda değiller. Ancak sayısal, sözel veya eşit ağırlık puanıyla öğrenci alan bir bölüm seçmeyi de düşünen dil öğrencileri o sınava da girmek zorundalar.

 9. Ben Arap dili ve edebiyatı okumak istiyorum Sınava Arapça olarak mı gireceğim?

  • Abdullah Arap Dili ve Edebiyatı bölümlerinin hem Arapça hem İngilizce hem de diğer dillerin sınavlarıyla öğrenci almaya devam edeceğini düşünüyoruz. Yani hangi dilin sınavına girildiği farketmeyecektir muhtemelen. Ancak ÖSYM sınav kılavuzunu yayınlayana kadar bunlar tahminden ibaret.

 10. harikasınız ya bir dil öğrencisi olarak ihtiyaç duyduğum bilgiler bunlar hiçbir yerdede bulamamıştım. çok teşekkürler 🙂

 11. Merhaba. Ben öğretmen liselerinin son mezunlarından biriyim. İngiliz dili ve edebiyatı veya Amerikan kültürü ve edebiyatı seçmeyi düşünüyorum bu sene. Ek puan alır mıyım bu bölümler için?

  • Merhaba Serkan. Ek puan sadece öğretmenlik bölümlerini tercih edersen alabilirsin. Onun dışındaki bölümlerde ek puansız normal yerleştirme puanın dikkate alınacaktır.

 12. Arapça öğretmeliği okumak istiyorum, eşit ağırlık okuyorum. Yabancı dil sınavına girmek için dil okumus olma şartı yok dimi.

  • Ebrar lisede hangi alanda okuduğunun bir önemi yok. Yabancı dil sınavına da girebilirsin ve dil puanıyla öğrenci alan bölümleri tercih listene ekleyebilirsin.

 13. Dil puanında türkçe sosyal ile matematik ve fen sorularının katsayıları farklımı olack yoksa bütün puanlarda aynımı

  • Sacide TYT sınavındaki Türkçe, matematik, sosyal ve fen sorularının katsayıları dil öğrencileri için de aynı, sayısalcılar için de aynı, sosyalciler ve eşit ağırlıkçılar için de aynı.

 14. Merhaba ben sayısal çıkışlıyım. şimdi dil sınavlarına girebiliyor muyum? bizim zamanımızda girilmiyordu. Yani şimdi sınava girip kazansam herhangi bir dil bölümünde okuyabilir miyim üniversitede?

  • Merhaba Ege. Lisede okuduğun alanın bir önemi yok artık. Bir sayısal öğrencisi olarak dil sınavına girebilir, yeterli puanı alırsan bir dil bölümünü kazanabilirsin. Herhangi bir katsayı/puan azalması da söz konusu değil.

 15. Merhaba, eskiden dil-1 dil-2 ve dil-3 olarak puan dağılımları ayrı oluyordu. Şimdi o puan dağılımı nasıl olacak acaba?

  • Merhaba Feyza. Şimdiki sistemde sadece bir tane dil puanı olacak. Yani doğu dilleri için ayrı, batı dilleri için ayrı puanlar kullanılmayacak. Aldığın dil puanı ile herhangi bir dil bölümünü tercih edebileceksin.

 16. Dil bolumu sinavina girmemizin Bize bir katkisi olmayacagi soyleniyor ogretmenler Tarafindan bu dogrumj ve ben yabanci Dil ingilizce uzerine okumak Istyrm okul puanimin 80 civarinda gelecevini Biliyorum. Dil sinavinin tyt ve yks ye Arti bir puani olurmu

  • Merhaba İlayda. Dil sınavına girmezsen eğer, dil puanın olmaz. Dil puanın olmazsa, dil bölümlerini seçemezsin. Yazımızdaki sarı-siyah renkli tabloyu dikkatle incelemeni öneriyoruz.

 17. Sayısal öğrencisinin matematikte yaptığı netle dil öğrencisinin yaptığı matematik neti aynı bile olsa sayısalcı daha yüksek puan alır diyorlar. Peki dilci Türkçe netlerinden mi daha yüksek puan alacak sayısalcıya göre? Her alan için ayrı şekilde mi hesaplanacak netlerin puan değeri?

  • Merhaba Seda. Bahsini ettiğin hesaplama modeli önceki yıllarda uygulanıyordu. Ancak yeni sınav sisteminde TYT sınavında alan farkı olmaksızın tüm öğrenciler için netler aynı değerde olacak. Örneğin bir sayısal öğrencisinin yaptığı bir Türkçe neti ile sözel öğrencisinin veya dil öğrencisinin Türkçe neti aynı puanı getirecek. Belirleyici olan gireceğiniz dil sınavı olacak.

 18. Merhaba, ek yerleştirme puanı 2016’da kalkmıştı yeniden gelmesine üzüldüm çünkü abartılı bir puan veriliyor. İngilizce öğretmeniyim fakat zamanında benim 93 netle gittiğim okula onlar 75 ingilizce ile geliyorlardı. Bu ek puan kaç civarı gelecek bu sene? Açıkçası ek puan yine benim zamanımdaki gibiyse dil puanı bile belirleyici olmuyor. Öğretmen liseliler ortalama kaç ek puan alırlar? Onlar iyi okulların kontenjanlarını doldurduğu için bir dil öğrencisi ne şekilde fark yaratabilir?

  • Merhaba Begüm. Öğretmen liseleri 2014-15 eğitim yılında kapatıldı. Bu nedenle ek puan konusunda çok büyük farklar doğmayacaktır. Önceki yıllara göre çok daha az sayıda öğretmen lisesi mezunu sınava girecektir. Ek puanın tam olarak nasıl hesaplanacağı henüz net değil. ÖSYM’nin kılavuzu yayınlaması gerekiyor. Ancak bu sayfadaki puan robotumuzda önceki yıllarda uygulanan hesaplama modeli bulunuyor. Yeni kılavuz yayınlandığında bu hesaplama modelinde değişiklik olursa robotumuzu hemen güncelleyeceğiz.

 19. Dil bölümünde okuyanlar msü sınavına girebilecek mi dilerseniz sayısal sınavınada girebilirisiniz yazıyor o sayıl puanla msü ye girebilme gibi bi durum var mı

  • Merhaba Doğu. Bir dil öğrencisi, ya da sayısal/sözel/eşit ağırlık öğrencisi için girilemeyecek sınav, hesaplanmayacak puan gibi bir durum yok. Yeterli puanı kim alırsa istediği bölüme o yerleşir. MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi) sınavı başvuruları 15 Şubat’ta sona erdi. Başvuru yaptıysan hiç sorun yok; ancak başvuruyu kaçırdıysan bu yıl MSÜ’ye girme şansın ne yazık ki yok.

 20. Merhaba, 2014 yılında dil puanıyla üniversite tercihi yapmıştım ve yerleşmiştim. Bu yıl yks ve dil sınavına tekrar girmeyi düşünüyorum. Diploma puanım halen geçerli midir?

 21. MERHABA , Ben arap dili ve edebiyatı yada arapça öğretmenliği okumak istiyorum , bu yüzden ingilizce yks için dil okuluna yazıldım.Arapça eklendiğinde ise ders hakkımı arapça özel dersine çevirdim.Bu kısa sürede halledebilecek miyim bilmiyorum.İngilizceden de hala daha alıyorsa ikisinede girme hakkım var mı ? ( Hem ingilizce hem arapça )

  • Merhaba Ceren. Sınava sadece bir dilden girebilirsin. O yüzden seçimini iyi yapmalısın. Arapça dil sınavına hazırlık konusunda kaynak, eğitmen, kurum vb. bulmak zordur. Arapça bölümlerin hemen hepsine İngilizce sınavıyla da girilebileceğini tahmin ediyoruz.

 22. sizce ne yapmalıyım . Arapçanın konuları ne zaman belli olur peki.arapça özel ders alıcam eğitmenim var. kaynaktada yardımcı olacğını düşüyorum.arapçam da iyi yarışmalara felan katılıyordum kötü değil.bu satten sonra zaten ingilizce kuruna geçemem

  • Ceren durum bahsettiğin gibiyse eğer, İngilizceye tekrar geri dönme bence. Arapça seçeneği olan bilimsel içerikli web sayfalarını ve haber sitelerini oku bol bol. ÖSYM’nin geçmiş yıllarda yaptığı KPDS ve YDS sınavlarının sorularını çöz. Örnek olarak 2012 Kasım dönemi KPDS Arapça testine şuradan ulaşabilirsin: https://yds.li/GmZ3D

 23. Arapçann ilk kez uygulanacak olması kolay olacağını düşündürüyor bana.

  • Çok kolay ya da çok zor olmayacaktır muhtemelen. Önceki yorumumda verdiğim 2012 Kasım dönemi KPDS sınavından çok olmasa da biraz daha kolay olabilir.

 24. Merhaba ben şuan bir üniversitede okuyorum. Bu yüzden bana diploma puanı gelecek mi? Eski sistem de eğer bir üniversiteye yerleştiysen hiç ek puan gelmiyordu.

  • Merhaba Batuhan. Üniversitede okuyor olman okul puanı almana engel değil. Ancak üniversitedeki ilk yılınsa eğer, o zaman diploma puanın daha düşük bir katsayıyla çarpılarak eklenecek. İkinci ve daha sonraki yıllarındaysan eğer, o zaman bir lise son sınıf öğrencisi veya herhangi bir üniversitede öğrenim görmeyen mezun bir kişi ile aynı şartlardasın demektir.

 25. Merhaba ben sözel bölüm öğencisiyim ama dilden 60 gibi bir doğru ve sözeldende yani tyt den de iyi bir doğru yapsam matematik yapmama gerek varmı hocam

  • Merhaba Zehra. TYT puanının hesaplanabilmesi için matematikten de en az 0,5 netinin olması gerekiyor. O yüzden yapabileceğin bir kaç tane soruyu mutlaka işaretlemelisin.

 26. merhaba ben almancadan sınava girersem sıralamam sadece almancadan giren öğrenciler arasından mı olacak yoksa karışık tüm dillerden giren öğrenciler arasından mı olacak?

 27. Yani. 1 oturum dilciler. İçin. Zorunlu. Değilmi. Anlamadim

 28. Merhaba iyi akşamlar ben ilk defa dil sinavina girecem daha once universite okumustum ama suan kac netle ne kadar puan gelir bilmiyorum. Acaba genel hatlariyle ingilizce ya da arapca ogretmenligi icin okul puani disinda olarak ortalama kac net yapmaliyim sozel mat dil?

  • Merhaba Fuat. Sayfamızdaki puan hesaplama robotunu kullanmanı öneririz. Üzerinde biraz oynadığında kaç net ile kaç puan civarları gelebileceğini görebilirsin. Çıkan bu puanı geçen yılki yerleşme puanlarıyla kıyaslayarak genel bir tespitte bulunabilirsin.

 29. Ben arapça öğretmenliği istiyorum. Geçen yıl ingilizce sınavından alıyorlardı ve arapça öğretmenliğine gitmem icin cok az bi ingilizce yapmam yeterli oluyodu. Bu yil arapça sınavı geldiğine göre ben arapça öğretmenliğine sadece arapça sinaviyla mi gireceğim? Yoksa ingilizceyle de girebilir miyim?

  • Önceki yıllarda İngilizce, Almanca ve Fransızca testleri vardı. Bu dillerin dışındaki dil bölümlerine yerleşmek için bu testlerden herhangi birine girilebiliyordu. Az sayıda Almanca ve Fransızca bölümleri sadece kendi dilinin sınavını kabul ederken, diğerleri herhangi bir dilin testini kabul ediyordu. Yani Almanca sınav varken bile Almanca bir bölüme İngilizce/Fransızca testiyle girilebiliyordu.

   Buradan yola çıkıldığında, Arapça testi varken bile pek çok Arapça bölümüne diğer dillerin sınavlarıyla da girilebileceği sonucunu çıkarabiliriz. Ancak bunu ÖSYM net olarak henüz açıklamadı.

 30. Eğer Matematik’ten hiç netimiz olmazsa puanımızın hesaplanmayacağı söyleniyor. Doğru mu bu acaba?

 31. Merhaba, mutercim-tercümanlık bölümlerinin tercihi nasil olacak? Bazı özel üniversitelerde önlisans bölümleri için de tercihler ayni şekilde mi olacak?

  • Merhaba Sevgi. Önceki yıllardaki gibi 3 ayrı dil puanı olmayacak artık. Sadece 1 tane dil puanı olacak ve dil bölümlerinin hepsi için tercihte bu puana bakılacak. 2 yıllık ön lisans bölümleri için sadece TYT puanına bakılacak. Yani önlisansta yabancı dil testinin etkisi olmayacak.

 32. İyi günler,şimdi geçen yılki gibi dil-1,2,3 puanları olmayacak diyorlar.Şimdi tek puan olacak diyorlar.Geçen yıl İngilizce’den Arapça yada İspanyolca gibi bölümlere gidebiliyorduk.Arapça’ya dil-3 ve İspanyolca’ya da dil-2 puanından tercih verebiliyorduk.Peki şimdi İngilizce sınavına giren birisi Arapça gibi bir bölüme girmek istiyorsa nasıl olacak,o bölüme giremeyecek mi?Bu konu beni çok endişelendiriyor.Lütfen bana bu konuda bana gereken bilgileri verir misiniz???

  • Merhaba Hamza. Sayfa içeriğinin birbirinin kopyası olmaması için yukarıdaki sorular kısmında yaptığımız açıklamalara yönlendirelim seni. Senin sorunun biraz yukarısında aynı sorular olduğunu göreceksin. Başka sorun olursa yine çekinmeden bize sorabilirsin.

 33. Merhaba arap dili ve edebiyati okumak istiyorum.Dil sinavinda da eskisi gibi ingilizce mi çozmeliyim yoksa arapçami? Ya da arapca gercekten eklendi mi

  • Merhaba Betül. Bu soruyu pek çok kişi soruyor. Yukarıda pek çok farklı soruda seninle kader ortağı olan kişilerin cümlelerini ve cevaplarını bulabilirsinin. 🙂

   Sadece evet ya da hayır diye cevaplanabilecek bir soru değil.

 34. Arkadaşlar ben imam hatip mezunuyum . Arap dili ve edebiyati okumayi düşünüyorum. Ingilizcem hic yok malesef ama arapcam iyi bu dil sinavina arapcada girilebiliyo mu kesin mi ??bilen arkadaslar bi yardimci olabilirler mi acaba ??

 35. Yusuf Arapça’dan sınava girebilirsin. 3. oturum olan YDT’ye de başvurmalısın. Dil olarak Arapça’yı seçmelisin.

 36. Ya ben mezunum tm öğrencisiyim hukuk istiyorum ama ilkokul olsun lise olsun ingiliz cem konuşma anlamında çok iyi ve bende bunun için ydt ye girmek istiyorum.Eğer yanlış sorularim olursa Tm puanimi etkiler mi birde ben dil ıngilizce seçtim sadece ondan mi sorumluyum ? Teşekkürler

 37. Hocam allah razi olsun bilgilendirdiginiz icin site cok guzel cok faydali olmus yalin sade acik keske herkes sizin gibi bu isi hakkini vererek yapsa emeginize saglik tesekkurler.

 38. Burak gireceğin dil sınavının iyi veya kötü geçmesi senin eşit ağırlık puanını etkilemez. Bu durumda 1., 2. ve 3. oturumların hepsine girmen gerekiyor. Yabancı dil olarak İngilizce seçtiğinde diğer dillerin soruları sana sorulmayacak; sadece İngilizce sorularını göreceksin YDT’de.

 39. Yusuf, güzel yorumların için çok teşekkürler. Dil öğrencileri bizim gözbebeğimiz. Sizin için yapmayacaksak kimin için yapacağız. 🙂

 40. Merhaba ben Arap dili istiyorum başka bölüm de tercih etmeyeceğim. 1 ve 3. Oturum yeterli. Benim sorum 2. Oturuma girmek extra puan kazandırır mı? Daha parayı yatırmadım . Ona göre yatıracağım ((Bu arada herkese cevap vermişsiniz, çok ilgilisiniz teşekkürler))

 41. Merhaba ben arap dili edebiyatı istiyorum ama arapça dan değil de ıngilizceden girersem oluyor değil mi arap dili seçmek istesem olur değil mi bir çok kişiye sordum aklımı çok karistirdilar ya

 42. Ceyla 2. oturuma girmene gerek yok. Dil puanına herhangi bir etkisi yok.

 43. Jinda yukarıda pek çok kişinin aynı soru sorduğunu göreceksin. Özellikle Büşra’ya verdiğimiz yanıta bakabilirsin. Sayfanın googleda kalitesi düşmemesi için içerikleri kopyala yapıştır yapamıyoruz.

 44. Lise ingilizce dil mezun,şuan Almanca dil edebiyat hazırlık okumaktayım.Yeni gireceğim dil sınavına hangi dilden girmeliyim ? İngilizcem iyi.Hangisinde şansım daha fazla olur?

 45. Gönlünde hangi bölüm olduğuna bağlı. Ayrıca eğer bu yıl üniversitedeki ilk yılınsa, okul puanının yarı yarıya düşük geleceğini unutmamalısın. Bu açığı sıkı bir çalışmayla kapatabilirsin.

 46. hocam merhabalar ben eşit ağırlık öğrencisiydim mezunum bu sene bilgisiz başvuru yaptım sanırsam 3 oturumada katılmışım bunu düzeltebilir miyim ve dil bölümünün diğerlerine zararı olur mu?

 47. Merhaba Kemal. Endişelenmene gerek yok. 3. oturum olan yabancı dil testine hiç girmeyebilirsin bile. Ya da girip şansını deneyebilirsin. Elit ağırlık puanına olumlu ya da olumsuz hiç bir etkisi olmaz.

 48. Mrb size bir soru soracaktım ben 12.sinif ogrencisiyim ve şu an eşit ağırlık bölümündeyim dil sınavı ile ilgili hiçbir bilgim yok ama ben dil bölümünden sınava girmek istiyorum bana biraz bilgi verebilir misiniz?

 49. Merhaba Halime. eşit ağırlık öğrencisi olman TYT açısından sana avantaj sağlayabilir. Türkçe ve matematik sorularında iyiysen eğer senin için ciddi bir artı olacaktır. Dil sınavına muhtemelen İngilizce dilinden gireceğini varsayarak, geçen yılın dil sınavına şu bağlantıdan göz atmanı öneririz: https://yds.li/hzatO

  İngilizce sınavına hazırlanırken hangi konular var, sorular nasıl oluyor, neye ne kadar çalışılmalı vb. sorularının cevabını ücretsiz YKS-Dil kursumuza katılarak kendin de görebilirsin. https://onlineydskursu.net/course/ucretsiz-mini-yks-dil-lys5-hazirlik-kursu/

  Kapsamlı şekilde sınava hazırlanmanı sağlayacak kursumuzu da şu sayfada inceleyebilirsin: https://onlineydskursu.net/urun/yds-yokdil-hazirlik-kursu/

 50. Zeynep Sarıfakıoğlu27 Mart 2018 at 22:37Cevapla

  Merhaba, bir sorum olacaktı. Ben şu an 11. sınıfta olan bir TM öğrencisiyim. İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum, yani dil sınavına hazırlanıyorum. Dilim ve türkçe/sözel derslerim iyi. Dil sınavına da yeni çalışmaya başlamama rağmen 80 üzerinden 76-77 net rahatlıkla yapabiliyorum. Ancak matematiğim çok kötü ve bu diploma notuma ve OBP’me de yansıyacak. Bu üniversite sınavında sıralamamı çok mu etkiler, kaybettiğim OBP puanını telafi edebileceğim sorular vs. var mı? Teşekkürler şimdiden…

 51. Merhaba Zeynep. Cümlelerinden senin ne kadar bilinçli bir öğrenci olduğun kolaylıkla anlaşılıyor. İyi bir dil öğrencisisin sen aslında. 🙂 Önünde yaklaşık bir buçuk yıl var. Bu süre zarfında matematiğini kolaylıkla geliştirebilirsin. Bu sayfadaki hesaplama motoruyla biraz oynamanı öneriyoruz. Matematiğin kötü olduğu senaryolarda yaklaşık ne kadar puanlar alabileceğini görebilirsin. Ve matematikten sağlayacağın küçük artışlar, tabi Türkçe ve İngilizce netlerinin de iyi olması kaydıyla, büyük farklar yaratacaktır.

 52. Zeynep Sarıfakıoğlu28 Mart 2018 at 06:53Cevapla

  Çok teşekkürler yardımlarınız için, öyle yapacağım.

 53. Hocam merhaba bi sorum olacaktı? Ben başvuru yaparken ingilizceyi seçtim 6 11 nisan tarihleri arasında tekrardan bir başvuru olacak o zaman arapçayı işaretleyebilirmiyim?

 54. Merhaba Bedia. ÖSYM’nin YKS başvuru kılavuzunda şöyle bir ibare var: “YDT sınav ücretini yatıran adaylar, başvuru süresince veya 6-11 Nisan 2018 tarihleri arasında (11 Nisan 2018 saat 23.59’a kadar) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) kendileri giriş yaparak seçmiş oldukları yabancı dili değiştirebileceklerdir. Bu süre tamamlandıktan sonra yabancı dil bilgisinde değişiklik/düzeltme yapılamayacaktır.”

  Yani 6-11 Nisan 2018 tarihleri arasında YDT için seçtiğin dili değiştirebilirsin.

  Şimdiden başarılar diliyoruz.

 55. Meraba hocam bu sene Arapça için yine geçen sene oranları mi kullanılacak yani Türkçe yuzde 48 dil yüzde 20 ??

 56. Merhaba Yusuf. Bu yıl tüm diller için tek bir dil puanı kullanılacak. Soruların değerlerine bu sayfadaki tablodan göz atabilirsin.

 57. Merhaba. Ben Kore Dili ve Edebiyatı istiyorum fakat şimdi tek bir puan türüne indirildiği için kafam epey karışmış durumda. Yani Kore dil puanı ile İngilizce dil puanı neredeyse aynı olacak bu durumda. Kore dilinin sıralamasının düşmesi ihitmali var mıdır sizce?

 58. Merhaba Tuğçe. Sıralamalarda çok büyük oynamalar olmasını beklemiyoruz. Her yıl yeni eklenen veya azaltılan kontenjanlardan dolayı benzer bir durum hep yaşanıyordu zaten.

 59. Dil puaninin hesaplanmasi icin ilk sinavda Matematik cozmek zorunlu mu?

 60. Merhaba Efe. İlk sınavda, yani TYT’de matematikten en az 0,5 net çıkarman gerek.

 61. Ben meslek lisesi öğrencisiyim ve üniversite e dil bölümünü okumak istiyorum ama dil bölümünü hakkında tambir bilgim yok açıklarsaniz sevinirim

 62. Hocam merhaba ben İngilizce öğretmenliğini istiyorum ve sınavdan önce deneyim olsun diye yokdil ve yds ye başvuru yaptim ikisinde girdim yokdil puanm 78 YDS puanım 55 geldi YDS den sonra çok korktum ydt yıl yapamayacm diye moralim çok bozuldu fakat çok iyi çalıştım çok soru çözdüm deneme çözdüm şimdi ne yapmam gerekir? Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

 63. Merhabalar, ben ingilizce öğretmenli olmak istiyorum da bir arkadaşım bana tyt ve ayt de dil yok demişti, bunun üzerine ingilizce öğretmeni olmam için hangi sınava veya sınavlara girmem lazım ? ayrıca ben bu sene sınava başvuru yapamadım seneye girsem sorun olur mu olmaz mı bunu da cevaplar mısınız size zahmet.

 64. Dil sınavına girecek öğrenciden matematik ve fen sorusu çözmesi neden istenir? Çok saçma sapan bir sistem.

 65. ben 10. sınıf öğrencisiyim bu sene okulum yabancı dil sınıfı açmıyor beni tm olarak kayıt ettiler ancak ben yinede dilden sınava girmek istiyorum. Olabilirmi acaba ? bu arada tm derslerinden yaptığım sorular bana + puan kazandıracakmı? İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 66. Türkçe ve Matematik dilden girenlere puan vereceği için haliyle tesirini görebilirsiniz ama en esası çet el dili sorularından yüksek puan almanızdır.

 67. Efe 5 Haziran 2018 tarihli ÖSYM duyurusunda matematikten 0,5 net yapma zorunluluğunun kaldırıldığı belirtiliyor. Türkçe veya matematikten herhangi birinden 0,5 net yapmak puan hesaplanması için yeterli olacakmış.

 68. Merhabalar . Geçen sene dil 1 ,dil 2, dil 3 puanları ayrı ayrı bölümler içindi mesela rusça bölümleri dil 3 puanıyla alıyordu. Bu sene tek bir puan türü olucağı için rus diline de aynı puanla mı tercih yapacağız.Bu konuda bilgilendirir misiniz

 69. Merhaba Aycan. Bu yıl puan türü ayrımı olmadan tüm dil bölümleri tek bir dil puanıyla tercih edilecek.

 70. Merhabalar, geçmiş yıllarda dil puanları kendi içinde ayrılıyordu bu sene tek bir puan olacak o yüzden sıralamalar ve puanlar konusunda kafam karıştı.Ben de yeni bir bölüm okuyacağım. Daha önce sözel alandan tercih yaptığım için dil bölümleri ve sıralamaları hakkında pek bir fikrim yok. Benim merak ettiğim konu dil sınavlarına toplam kaç kişi girmektedir?

 71. Merhaba ben lisans mezunuyum, lisede duz liseden (EA )mezundum.Tekrar sınava girmek ve İngilizce öğretmenligi okumak istiyorum bu mümkün mü ne yapmam gerekiyor bnm zamanimdaki sınav sistemi farklıydı bir üni.ye yerleştiğinde puan düşüyordu hala öyle mi ? Şimdiden teşekkür ederim .

 72. Merhaba,
  Ben Hollandada dogma buyumeyim Turk vatandasligimda var, kesin Turkiyeye donus yapmak istiyorum. Kesin donusumu orda Hollandaca dil kursu vermeyi cok istiyorum, Boyle 1 imkan varmi? Eger varsa nereye basvurmam lazim? Burdanda sinava girebilirmiyim. Yasim 35 . Eger cevap verirseniz cok sevinirim hayirli gunler.

 73. Ben şimdi sınava Almancadan girip İngilizce bir bölüm tercih edebiliyormuyum yani puanım yeterse?….. Önceden Almancadan girenler ingilizce tercih edemiyordu çünkü Dil1Dil2.3 diye ayrılıyordu?

 74. Meraba hocam.. Dil alanından yeni mezunum ve diploma puanım 60 .Güncel denemelerde TYT 70 AYT dil 70 net yapıyorum ortalama.Sizce ilk 5000′ e girip Dokuz Eylül İng. Öğretmenliğine yerleşebilir miyim? Robotlardan hesapladığımda sıralamam 4000lerde. İstediğim oku-bölüm geçen yıl 5450 sıralamalarıyla öğrenci almış.Öğretmenim imkansıza yakın diyor.Lütfen aydınlatır mısınız beni? Teşekkürler şimdiden..

 75. Kolay gelsin. Eskisi gibi dil puan türleri hala mevcut mu? (DiL-1 vs.)

 76. Arapça öğretmenliği istiyorum. İngilizceden sınava girdim. Çoğu kişi ordan almayacak diyor . Kafam çok karıştı:(

 77. Slm Arap Dili ve edebiyatıdan ilahiyata geçiş yapmak istiyorum olur mu oluyorsa şartlar nedir

 78. Burada paylaştığınız yeni sınav sistemi acaba 2019 için de geçerli olur mu yoksa yine değişikliğe gidilecek mi?

 79. Burada paylaştığınız yeni sınav sistemi acaba 2019 için de geçerli olur mu yoksa yine değişikliğe gidilecek mi? Ayrıca 2019 yks ne zaman bilginiz var mı ?

 80. Ben 2009 turizm meslek çıkışlıyım açıköğretim işletmeden devam ediyorum öğrenimime sorum şu olacak sınavlara girsem dil okuma şansım varmı ve eğer mümkünse hangi sınavlara girmem gerekir acaba?

 81. dil sınavı haric bütün sınavlara girdim, dil puanım hesaplanır mı?

 82. merhaba kolay gelsin.
  elinize gözünze sağlık iyi ki varsınız
  sorum şu: tyt den 180 barajını geçmem için kaç net yapmam gerekirdi diplomatı notum 69.9
  diyelim 150 yi geçtim yds den 60 net çıktı diyelim; tercümanlık oluyor mu ?

  iyi günler

 83. Obp puanı bizim yaptığımız ham puanın üstüne mi eklenecek yoksa 180 barajını geçince mi ekleniyor ?

 84. Merabalar benim puanım tyt 221 türkçe 19 ,5 sosyal 14 mat 2,5 dil 3 arapça 14 net dil puanım 189 obp ile tyt 263 dil 231 başarı sıralama dil 61569 arap dili ve edebiyatı için yeter mi acaba ??cevabınizi bekliyorum teşekkürler.

 85. türkçe 15,75 -sosyal 8,50 -mat 3,75 -dil 11,50 tyt puan 196 başarı 1045955 yerleştirme puanı 237-dil puan 176 başarı 68733 yerleştirme puanı hesaplanmadı .Dilde baraj kaç net bilen varmı?

 86. Arap dili ve edebiyatı bölümüne veya arapça öğretmenliği bölümüne gitmek istiyorum. 258 yerleştirme puanı aldım. Ek puanla 277 oldu. 258 yerleştirme puanıyla 50 bin deyim. 277 ek puanla 863. Sıradayım. Geçen sene en son Kafkas Üniversitesi 305 puanla 53 binle kapatmış. Yani tercih yaparken sıralamaya göre mi hareket etmem gerekiyor? aksi takdirde puana göre tercih yapacaksam işim baya zor. Bunun dışında 258 puanla 50 bin deyim 277 ek puanla 40 bin gibi sıralamam yükselir mi? Teşekkürler

 87. Merhaba. Ben dil sınavına girmedim. Ama yine de tercihlerime sözelden falan ing öğrt yazabiliyo muyum? Yazsam gelme ihtimali ne? Yardımcı olur musunuz lütfen…

 88. Merhabalar benim dil puanım hesaplanmış fakat yerleştirme puanları bölümümden y-dil kısmı boş görünüyor. Boyle bir sorun yasayan var mı

 89. Merhba, dil sinavinda birden fazla kitapcik secebilecegimiz var mi? Mesela hem inglizce hem de fransizcaya girmek mumkun mu?

 90. Tyt ye girip sonra dil sınavınada girip barajın üstünde bir puan alsak ama dil bölümüyle ilgili deyil de farklı bir universiteye gitsek olurmu yani gidebilirmiyiz mesela aşçılık tercih edebilirmiyiz

 91. Artık Almanca Öğretmenliği veya Fransızca Mütrercim Tercümanlık gibi bölümleri ingilizceden sınava girip tercih edemiyor muyuz ?

 92. ingilizceden sınava girip almanca öğretmenliği seçebiliyor muyuz?

 93. Evet başka dilleri de tercih edebiliyorsunuz. Tercih koşullarını okuyun yeter.

 94. Merhaba, üstteki tabloda beş dil var yani sınavda o dillerin hepsi olacak mı yoksa sınavda sadece İngilizce sorular olup iyi bir net yaptıktan sonra üniversitede İngilizce dışındaki dilleri de okuyabilecek miyiz?

 95. Merhaba ben dil ogrencisi olarak 12. Sinifa gectim acaba tyt sinavina nasil calismaliyim veya nasil ingilizceyi daha guzel calisarak guzel bir üniversite ye gidebilirim

 96. Ben meslek lisesi mezunuyum, diploma puanım 80, öğretmen lisesi ile ne farkımız oluyor ek puan açısından?

 97. Merhaba, ben meslek lisesi mezunuyum dil okumak istiyorum, diploma puanım 80, öğretmen lisesi ile ne fark oluyor ek puan icin

 98. Merhabalar, ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. İngilizce öğretmenliği yada İngiliz dili ve edebiyatı istiyorum. TYT, AYT ve YDT 3 bölümün sınavlarına da girecek miyim? Hangi bölüm sınavları yuzdelik olarak ne kadar etkiliyor? Meslek lisesi olmamın dil istememe dezavantajı çok mudur?

 99. Merhaba ben birsey soracam simdi biz tyt ne cozmek zorundayiz dilciler tyt ve dil bolumune girecez sadece degilmi

 100. Merhaba yks-dil sınavında yanlışlar doğruları götürüyor mü?

 101. Merhaba yks-dil sınavında yanlışlar doğruları götürüyor mü?

 102. Merhaba ben imam hatip lisesinde 3. sinif da okuyorum üniversitede ingilizce eğitim fakültesini okumak istiyorum acaba tyt sınavında matematik türkçe sayısal ve sözel alanlarından kaç net yapmam gerekiyor ?

 103. Merhaba, ben türkiye ‘de fransızca öğretmenliği okumak istiyorum, fransada yaşıyorum ve burda okudum.
  Acaba bana yardımcı olabilir mısınız? (Lise bitirdim şuan) neler yapmam lazım bu sınavlara girmek için?

 104. Merhabalar. Tyt sınavaında türkçe veya matematik en 0,05 net yapmak gerekiyor dediniz. Yani matematik şart olmayıp türkçe yaptığımız zaman puan hesaplanacak mı acaba? Yoksa matematik yapmakta şart mı?

 105. Yanlışlar doğruyu götürüyor mu

 106. Merhabalar ben lise de adalet bölümünü bitirdim ama şuan ingilizce öğretmenliği okumak istiyorum tyt ve ayt ye girdikten sonra dil sınavına girebilir miyim ya da girmek zorunda mıyım , puanım da düşme olur mu ? okul diploma notum da eklenir mi ?

 107. Merhaba ben 9. Sınıf Proje öğrencisiyim ve bu yıl bölüm seçeceğiz. Biliyorum seneye tam bölümümüz uygulanmayacak ama ben dil seçmek istiyorum bölümün zorluğu var mı Çünkü gerçekten sayısal okumak istemiyorum ve sözel de kendimi gösterebileceğimi düşünmüyorum ve ingilizceyi severek dinliyorum bölüm seçmekte çok kararsız kaldım…

 108. Arapça bölümleri için İngilizceden az netlerle gidiyordu şimd ydt ye arapça eklendi değişimi net miktarları

 109. Zeynep yedikardeş23 Kasım 2018 at 09:00Cevapla

  Merhabalar ben 2001 senesinde dil bolumunden sinava girip kazanmis tercih yapmis fakat kayit olmamistim bu kadar seneden sonra tekrar denemek ıstiyorum acaba nasil bir yol izlemem gerektigi hakkinda bilgi verebilir.misiniz

 110. Merhabalar, ben öğretmen lisesi mezunuyum ve başka bir üniversiteyi bitirdim. Şimdi tekrar sınava girmek istiyorum ve merak ettiğim şey şu; öğretmen liseleri kapatıldı ama hala ek puan durumu mevcut mu öğretmenlik bölümü seçildiğinde?

 111. Yabancı öğrenciler Arap dil ve adeniyat bölümüne nasıl girebiliyor? Yös sınavlamı giriyor ? Puan kaç olacak ? Bu bilgileri nerden öğrenebiliyorum ?

 112. Çin dili ve edebiyatı okumak istiyorum. Önceki yıllarda bölümün dil3 puanıyla aldığını öğrendim. Ama bu yıl için böyle bir durumun geçerli olmayacağı söyleniyor. Yani ben dil sınavına almancadan da girsem tyt %40 rusçadan girsemde %40 ingilizceden girsemde %40 etkili olacak öyle mi? Dolayısıyla hangisinde daha iyiysem ondan girmem daha mantıklı deniyor. Sizin bu konuda bana önerebileceğiniz bir şey var mı? Ve bir şey daha sormak istiyorum eğer hala eski sistem geçerli olsaydı dil3 puan türü nasıl etkili olacaktı , o zaman hangi dilin sınavına girmem gerekiyordu?

 113. Merhaba ben yasaman afganistanliyim 3 sene dir turkeydeyim şuan 12 simifteyim ve dil bölümünü seçtim ama aslinda ben tecaret okumak isteyorum eğer universitye kazansam bölümümu değişterebilir miyim lutfen bana bunun le ilgili bilgi verirsiniz memnun olurum 🙇

 114. ingilizce öğretmenliği bölümü için en az kaç net yapmam gerekiyor

 115. merhabalar ben 15 yıl önce liseden mezun oldum yeniden üniversite sinavina girmek istiyorum sayısalciyim ingilizce öğretmenliğine girebilir miyim nasil bir yol izlemem gerekir.

 116. Dilde yüzde 33 Türkçe yüzde 33 Matematik yüzde 17 sosyal bilimler yüzde 17 fen bilimleri mi geçerli tyt için

 117. Merhabalar . Ben yurtdışından 2 sene önce geldim . Ingilizceme guveniyorum . Ama şuan 11. Sınıf TM öğrencisiyim . Ama yine de dershaneye gitmeden kazanabilirmiyim ? Kendime guveniyorum ama görüş almak istiyorum .ve bir sorum daha olcak . Acaba dil sınavının süresi ne kadar ?

 118. merhaba ben meslek lisesi 11. sınıf öğrencisiyim. sınava dilden girmek istiyorum ve biz haftada sadece 2 saat ingilizce dersi görüyoruz. sınava hazırlanmak için ne yapabilirim.

 119. Merhaba 2001 yılında liseden mezun oldum. Şu an İngilizce Öğretmeni olarak çalışmaktayım. Bu sene sınava girip, İtalyan Dili ve Edebiyatı , İspanyol Dili Ve Edebiyatı , Almanca Tercümanlık , Fransızca Öğretmenliği gibi bölümleri okumak istiyorum. Bunların hangisine sadece İngilizce cevaplayarak girebilirim? Bir de diploma notum nasıl hesaplanacak? Okulumun üsmi değişti. Süper Lise mezunuydum, lise türü değişerek imam hatip oldu. Başvuruyu nasıl yapacağım? Diploma notum 5 üzerinde 4.20 idi bu bana kaç puan getirir 100 üzerinden. Yıllara vuracak olursak Lise 1 3.69 lise 2 4.44 lise 4.56 dı sanırım hazırlığı hatırlamıyoruö ama 4.20 gibiydi. Teşekkürler

 120. Merhaba bütün bilgileri dikkatlice okudum yorumlara da baktım sanırım artık soruları cevaplamıyorsunuz fakat ben sağlık meslek mezunuyum ama ingilizcem gayet iyi geçen sene tytden 200 üzeri puan aldım bu sene tyt ye girmeden ydt ye girebiliyor muyum yazıda girebilir yazmışsınız ama aradan 1sene geçmiş sonuçta

 121. Merhabalar geçen sene tyt sınavına girdim o puanımı kullanmak istiyorum başvuruyu sadece yks3 dil oturumundan mı yapmam gerekiyor yoksa hem tyt hemde hemde dil olarak mı yapmam gerekiyor

 122. Hocam ayt dil sınavında yanlışlar doğruları götürüyor mu? Ve arap dili ve edebiyatı için en az kaç net yapmam gerek lütfen acil cevap 🙁

 123. Öncelikle merhabalar bir sorum olacak o da şu ki ben hacettepe mütercim tercümanlık bölümünü istiyorum matematik dışında(bi 5-6 net yapabiliyorum) netlerim iyi. matematikte olan eksiğimi de fenim iyi olduğu için fenden kapatmak istiyorum ama sizce bu yeterli olur mu? cevap verirseniz sevinirim.

 124. Merhaba
  Eğer sözel bölümünden mezun olursam dilden değil YDTye girebili miyim?

 125. Merhaba, ben 2017 de lisans programına yerleştim, şu an okumaktayım. Ancak bölümümü değiştirmek istiyorum. Benim sınava girdiğim zamandaki ismiyle YGS’ye tekrar girmeden yani 2017 ygs puanımı kullanarak ve bu sene de dil sınavına girerek (yani böyle bir durum mümkün müdür) yeni puan oluşması söz konusu olabiliyor mu? şimdiden teşekkürler.

 126. Merhaba Burcu. Bu şekilde bir uygulama yok. 2018 TYT’ye girip 200 puan üstü alanlar bu yıl TYT’ye girmeden diğer sınavlara girebilecek. Ancak 2017 ve öncesi için böyle bir durum söz konusu değil. Yani bu yıl hem TYT’ye hem de AYT ve/veya YDT’ye girmen gerekir.

 127. Merhaba, TYT ve AYT sınavından soru çözen öğrenciler, tercih döneminde Rus Dili ve Edebiyatı gibi bölümler seçebilir mi?

 128. Merhaba benim bir sorum olacaktı. Bu yıl yks te giriyorum. Yerleştirme puanim 465 ve üstü olursa Boğaziçi İngilizce öğretmenliği gelir mi?

 129. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu hocam ?

 130. merhaba ben anadolu lisesinde okuyorum okulumda dil bölümü yok eşit ağırlık okuyarak da sınavda iyi bir derece yapmam mümkün mü?

 131. tyt 180 alınmazsa YDT puanınız hesaplanmaz yazmışsınız yanlış bilgi lütfen düzeltir misiniz?tyt 150 barajını geçersen YDT sınavından 180 veya üstü puan alırsan tercih yapabilirsiniz.Bu bilgiyi ilk defa sizin sitenizde denk geldim.Yoksa ben mi yanlış biliyorum?

 132. AYT sınavına girmeden YDT ile İngilizce İşletme bölümü seçilebilir ve kazanılabilir mi?

 133. Merhaba ben Japon dili ve edebiyatı okumak isttiyorum. İngilizceden mi gireceğim?

 134. Merhaba ben şu an tyt sinavimin puaniyla 2 yillik bi üniversite ye girsem sonra bunun 1. Yılında, 4 yillik bi dil bölümü okumak için ne yapmam gerekir yada böyle bir şey yapabilir miyim. Bilgi verirseniz çok mutlu ilurum sadece 4 gun kaldi

 135. Merhaba birşey sormak istiyorum ben şu an üniversiteye hazırlanıyorum dilciler ayt ye girmek zorunda değil peki girdiklerinde artı puan mı geliyor kısacası ayt ye de girersem puanım artar mı

 136. Merhabalar. İkinci üniversite için dilden sınava girmek istiyorum. Sistem değiştiği için tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Tyt’den bütün soruları çözmem gerekiyor mu?(fen bilimleri?) Ayt’e girmem gerekiyor mu? Daha önce sayısal öğrencisiydim. Şimdi dildeb sınava gireceğim nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 137. Merhaba ben eşit ağırlıktan mezun oldum ve üniversite eğitimimi tamamladım. ancak yabancı dil alanında yeniden sınava girmek istiyorum. acaba eşit ağırlık mezunu olarak yabancı dil sınavına girebilir miyim? bizim dönemde puan kesiliyordu. ayrıca öğretmen lisesi mezunuyum, ek puan uygulaması hala devam ediyor mu acaba?

 138. Merhaba Rıdvan. Yeni sistemde alan farkından dolayı puan kesintisi yapılmıyor. Ayrıca öğretmen lisesi mezunu olarak öğretmenlik bölümlerini tercih ettiğinde ek puan da alabilirsin.

 139. Merhaba, ben 2015te dilden mut-ter almanca kazandim, ek 37 puanla. Simdi baska bolum aof ikinci siniftayim 1 dersten kaldim bu yil mezun olamiyorum. aofu dondurup / silip mi yerlesebilirim bu seneki dil sinavina? Bir de hazirana kadar nasil calisabilirim ing oretmenligi icin? Teşekkürler.

 140. Merhabalar. AÖF öğrencisi olman sınava girmene engel değil. Ayrıca puanının düşmesine de yol açmaz. AÖF’te okurken normal bir fakültede de aynı anda öğrenci olunabilir. Haziran’a kadar dil sınavına hazırlık için sitemizdeki tam kapsamlı kursa göz atabilirsin. Öncelikle ücretsiz deneme kursuna katılabilirsin. Beğenmen halinde kapsamlı kursu satın alabilirsin.

 141. Merhaba, benim şöyle bir sorum var. Bu şekilde puanının hesaplandığını iddaa eden birisi olduğu için soruyorum. Ben 2 yıllık bir bölüme yerleşmek için sadece TYT ye gireceğim. Daha önce bu sınava ve YDS 8 Yabancı Dil Sınavına) giren arkadaş 2 yıllık bölüme girişte eğer YDS’ye girilirse ek puan verldğini söylüyor. Ben de bunun mümkün olmadığını söylüyorum. Yani YDS sınavından alıcanak puan 2 yıllık tercih için kullanılacak TYT puanina eklenebiliyor mu?. Ya da bu şekilde TYT puanı için ek puan sağlayacak başka bir yabancı dil sınavı var mı?

 142. Merhaba Oğuz. 2 yıllık bölümler için TYT dışında hiç bir sınavın etkisi yok.

 143. Liseden sayısal çıkışlıyım. Dil puanım hesaplanırken Orta öğrenim başarı puanım nasıl hesaplanır? Dezavantajlı bir durumum var mıdır?

 144. Merhaba Basri. Alan farkı gözetmeksizin herkesin diploma notu aynı şekilde etki edecek. Sayısalcı biri olarak dil puanında bir dezavantajın olmayacak.

 145. Merhabalar. Fransızca Öğretmenliği için YDT’ye Fransızca’dan girmek zorunlu mu yoksa İngilizce’den de girilebilir mi? ÖSYM’nin sınav kılavuzunda buna dair bir açıklama var mı?

 146. Merhabalar. Benim bir sorum olacaktı ben şu an ingilizce dil bölümündeyim ve arapca ogretmenligi okumak istiyorum ingilizce dilden arapca ogretmenligine gidilebiliyor mu ? Tesekkurler.

 147. Ydt sınavına ingilizceden giren birisi almanca Mütercim-Tercümanlık gibi başka dildeki bir bölüme gidebilir mi? Yani sadece girdiğimiz dilin bölümlerine mi gidebiliyoruz?

 148. merhaba benim bir sorum olacaktı dilciler AYT sınavına giriyormu giriyorsa 11. ve 12.sınıfta biyoloji kimya vb. görmedikleri için AYT yi yapamazlar lütfen cevap veririnisiniz.

 149. emrullah yıldırım16 Haziran 2020 at 19:47Cevapla

  tyt ve yds e girerek ing öğretmenliğine tercih yapabilirmiyim. tyt tye kayıt yapmadım çünkü.

 150. TYT AYT YDT SINAVINA KAYIT YAPTIRAN BİR KİŞİ YDT GİTMESE TYT VE AYT SONUÇLARI HESAPLANIR MI

 151. Selam , TYT ve ATY den barajı geçemezsem ama Almanca Dil sınavından barajı geçersem herhangi bir dil bölümünü seçebilir miyim ?
  Saygılarımla , iyi günler

 152. Hocam simdi bunun ozeti soyle mi dil bolumu ogrencisi tyt ye zorunu olarak girecek sonra isterse ayt ye girecek sonra dil sinavına gırecek eger tytden 180 ve ustu çıkarmazsa dil puanı hesaplanmayacak 150 ile 180 arası cıkarırsa 2 yıl ogrenim gorebilecek

 153. Bıde teşekkürler cok beğendim
  siteyi

 154. Merhaba ben ingilizce öğretmenliği okumak istiyorum ek puana mı bakmalıyım yerleştirmeye mı?

  • Merhaba Büşra. Öğretmen lisesi mezunuysan, öğretmenlik bölümlerini seçtiğinde ek puan alırsın. Öğretmen lisesi mezunu değilsen, normal yerleştirme puanını dikkate almalısın.

 155. Öğretmen lisesi derken…

 156. Anlamadım normal olarak dil bölümü mezunu olarak olmuyor mmu?

 157. sınavda ingilizce sorularını cevaplayıp almanca öğretmenliği tercih edilebiliyor mu?
  almanca öğretmenliği okumak için sınavda almanca dil testini mi yanıtlamamız gerekiyordu?

 158. ydt sıralamam dokuz eylül almanca öğrt tutuyor fakat sınava İngilizceden girdim ing sınavı ile öğrenci alıyor mu burayı kazanma ihtimalim ne kadar yüksek

 159. hocam ben sınava ingilizceden girdim ama arapça tercih yapmak istiyorum ama bazı üniversitelerde yerleşme koşullarında herhangi bir dilden girilmesi gerekir veya arapcadan girmek zorunludur diye hiçbir şey yazmıyor, ne demek bu

 160. ingilizceden sınava girdim. Marmara üniversitesi Almanca öğretmenliğinİ seçebilirmiyim?

 161. merhaba. ben arapça öğrentmenliği ya da arap dili ve edebiyatı okumak istiyorum.üniversite için hangi sınava girmem gerekiyor? sadece arapça ve tyt çalışsam istediğim yere yerleşebilirmiyim? kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim.

 162. Bu güzel ve detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim 😊 Benim sorum şu bazen şöyle derler ; “Yds’den 70 puan aldım .” Bu 70 puanı neye göre söylüyorlar. Oysa puanlar 100 üzerinden başlıyor . Yani 170 demeleri gerekmez miydi ? Aydinlatin 😁

 163. merhaba bir değişiklik olursa güncellermisiniz teşekkürler

 164. merhaba bir yenilik olursa güncellermisiniz teşekkürler

 165. Hocam Arapça üzerinden sınava girip ingilizce dersi verilen bı üniversiteye girilebiliyor mi
  Yada seçmeli ders olarak ingilizce seçilebilir mi

 166. Merhaba.Ingilizce öğretmenliği okumak istiyorum. Tyt ve ydtye basvurmam yeterli mi? Aytye de girmem gerekiyor mu

  • Merhaba Melek. İngilizce öğretmenliği için AYT’ye girmene gerek yok, çünkü AYT’nin dil puanında etkisi yok. TYT ve YDT’ye girmen gerekiyor. Şimdiden başarılar diliyoruz.

 167. Merhaba benim okuduğum okulda dil böümü açılmıyor ve nakil de yapamıyorum . Zorla TM seçtim . 9.sınıftan beri hedefimdi .
  Yardım edın …

 168. Simdi dilciyim ve tytden zoruldu girecegim dersler tarih cografya ve felsefe bnm matemetigim biyolojim ve fizigim iyi bn bunlardan her birinden en az 10 tane dogru yapacagimi biliyom hadi diyelim bn bilmiyorum yapamiyorum matematik biyoloji ve fizigi bn sadece felsefe tarih ve cografyayi zorunlu olarakta iki uc tane matematik sorusu cozecegiz bn 20 veya 25 sorudan nasil 180 puan almami bekliyorsunuz aciklarsaniz tesekkurler simdiden

 169. hocam merhaba 2021 de değişen şeyler nelerdir .

 170. Merhaba, ben 9. sınıfım İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum ancak okulumuzda talep azlığı sebebiyle dil sınıfı açılmama ihtimali de var. Eğer dil seçemezsem sözel seçeceğim. Sözel olarak yabancı dil sınavına girsem de dil bölümü seçebiliyor muyum?

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YDS Academy Yabancı Dil Okulları | Tüm hakları saklıdır. ©

Küresel salgın nedeniyle yaşadığımız sıkıntılı günleri fırsata çevirebilmeniz için tüm online kurslarımızda %30 indirim sunuyoruz.
Sepette indirim kodu alanına aşağıdaki kodu yazmanız yeterli.